خبرگان ,شورای ,انتخابات ,نگهبان ,اجتهاد ,مجلس ,شورای نگهبان ,مجلس خبرگان ,اجازه اجتهاد ,انتخابات خبرگان ,خبرگان رهبری ,مجلس خبرگان رهبری ,داشتنبعضی مراجع،به فرداجازه اجتهادصادرمی کنندوبعدبه شورای نگهبان پیغام می دهندکه به نوشته مااعتنانکنید

شورای نگهبان تأکید دارد طبق قانون اجتهاد، داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس خبرگان باید به تأیید این شورا برسند و داشتن اجازه اجتهاد از برخی مراجع تقلید برای احراز این درجه علمی، برای شرکت در این انتخابات کافی نیست

 شاید این اولین بار نباشد که برخی این شبهه را در آستانه انتخابات  مطرح می‌کنند؛ آنها می‌گویند داوطلبی که کرسی درس خارج فقه و اجازه اجتهاد از برخی مراجع را دارد، باید مورد تأیید شورای نگهبان قرار گیرد.

شورای نگهبان اما تأکید دارد که بر اساس قانون

اجتهاد کسانی که می‌خواهند در انتخابات مجلس خبرگان شرکت کنند باید به تأیید این شورا برسد و داشتن اجازه اجتهاد از برخی مراجع تقلید برای احزار این درجه علمی، جهت شرکت در انتخابات خبرگان کافی نیست.

آیت‌الله مؤمن یکی از فقهای شورای نگهبان نیز چند روز قبل درباره این موضوع اظهارنظر صریحی کرده بود:

«برخی مراجع تقلید به شورای نگهبان پیام داده‌اند که به اجازه اجتهاد آنها برای تأیید اجتهاد داوطلبان، ترتیب اثر ندهیم»

این اظهارنظر آیت‌الله مؤمن از آنجا نشأت می‌گرفت که ممکن است برخی از مراجع برای ارائه اجازه اجتهاد از سوی داوطلبان و حامیان آنها تحت فشار قرار گیرند.

در همین رابطه تعدادی از اعضای فعلی مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس94/09/27 بر این نکته تأکید کردند که «شورای نگهبان تنها مرجع احراز اجتهاد داوطلبان خبرگان» است.

آیت‌الله سیداحمد خاتمی عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به برخی اظهارنظرها مبنی بر کافی بودن داشتن اجازه اجتهاد از برخی فقها برای شرکت در انتخابات خبرگان، گفت: داشتن اجازه اجتهاد ازسوی برخی مراجع تقلید برای شرکت در انتخابات خبرگان کفایت نمی‌کند و این اجتهاد قطعاً باید از سوی فقهای شورای نگهبان احراز شود.

وی با تأکید بر لزوم پایبندی همه شرکت‌کنندگان در انتخابات خبرگان به قانون تصریح کرد: همه چیز باید با روال قانونی پیش برود و روال قانونی نیز این موضوع را به شورای نگهبان واگذار کرده است.

همچنین حجت‌الاسلام رازینی نماینده مردم همدان در مجلس خبرگان رهبری در این باره گفت: هر سیستمی یک مدیریتی دارد و به عنوان مثال وقتی می‌خواهید وارد مقطع فوق‌لیسانس شوید باید مدرک لیسانس شما به تأیید برسد.

وی ادامه داد: ممکن است سواد شما از لیسانس بیشتر باشد ولی آن دانشگاه شما بدون ارائه مدرک قبول نمی‌کند، چون قاعده دانشگاه به گونه‌ای تنظیم شده که تأیید سطح علمی را با مدارک معتبر دانشگاهی بسنجد.

رازینی ادامه داد: در گذشته افرادی در حوزه‌های علمیه بودند که معلومات بالایی داشتند ولی چون مدرک لیسانس نداشتند نمی‌توانستند در دانشگاه دوره فوق‌لیسانس را بگذرانند، به همین دلیل شورایعالی انقلاب فرهنگی مصوبه‌ای را برای معادل‌سازی مدارک حوزوی با دانشگاهی تصویب کرد.

نماینده مردم همدان با اشاره به شرط احراز اجتهاد از سوی شورای نگهبان، افزود: اگر مجتهدی در حوزه می‌ماند و درس و بحث علمی دارد، نیازی به ارائه مدرک دانشگاهی ندارد ولی وقتی می‌خواهد وارد سیستم حکومتی شود باید مدرک قابل قبول آن سیستم را ارائه دهد.

وی تصریح کرد: قطعاً کسی که از علم و فضل خود آگاهی و اطمینان لازم را دارد، از دادن امتحان اجتهاد ابایی ندارد و به صورت طبیعی در امتحان هم شرکت می‌کند.

رازینی برخی فشارها به شورای نگهبان درباره قبول کردن اجازه اجتهاد برخی مراجع برای احراز اجتهاد افراد را بی‌مورد دانست و افزود: اینکه ما تحمیل کنیم به شورای نگهبان که گواهی اجتهاد صادر شده از سوی برخی مراجع را قبول کند، منصفانه نیست چون اعضای شورای نگهبان باید برای تأیید مدارک اجتهاد حجت شرعی لازم را داشته باشند.

نماینده مردم همدان اظهار داشت: ممکن است همه مراجعی که اجازه اجتهاد صادر می‌کنند، در یک سطح علمی نباشد و برخی از آنها برای دادن اجازه اجتهاد سطح علمی معمولی را در نظر بگیرند و عده‌ای مانند مرحوم آیت‌الله خویی معروف به سخت‌گیری در دادن اجازه اجتهاد باشند و به همین دلیل بودن یک سیستم هماهنگ برای گرفتن امتحان صحیح و درست است.

همچنین آیت‌الله محمدتقی واعظی از دیگر اعضای مجلس خبرگان رهبری و نماینده مردم زنجان در این مجلس، با اشاره به برخی شبهه‌ها درباره احراز اجتهاد داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس خبرگان، گفت: این مسئله در اختیار شورای نگهبان است که تشخیص دهد در کدام مورد اجازه اجتهاد مراجع را کافی بداند برای احراز اجتهاد و در کدام مورد این اجازه را برای احراز اجتهاد کافی نداند. 

وی با تأکید بر اینکه مرجع تشخیص اجتهاد قطعاً شورای نگهبان است، خاطرنشان کرد: همه ما می‌دانیم مرحوم آیت‌الله خویی خیلی سخت اجازه اجتهاد می‌دادند و ممکن است اجتهاد کسی که از ایشان اجازه داشته‌اند، مورد تأیید قرار گیرد و کافی باشد اما درباره دیگر علما اینطور نباشد.

بنابراین گزارش، حال باید دید برخی از افراد و چهره‌هایی که تاکنون برای احراز اجتهاد خود در آزمون شورای نگهبان شرکت نکرده‌اند در فرصت باقیمانده پس از ثبت‌نام در این آزمون شرکت می‌کنند یا ترحیج می‌دهند بر شبهه‌های قبلی تأکید کنند./94/09/27

                                                       ***

واکنش یک مقام سپاه به نامزدی سیدحسن

40-145.jpg

مشاور عالی نماینده ولی‌فقیه در سپاه با اشاره به تصمیم سیدحسن خمینی برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس خبرگان می‌گوید: همه آنهایی که ادعا می‌کنند واجد شرایط هستند، می‌توانند در انتخابات شرکت کنند. طبیعی است که به‌واسطه شخصیت‌ها و حساسیت‌هایی که اطراف آنهاست، سروصدای ورود یک نامزد، متفاوت می‌شود. کسی نمی‌تواند مانع حضور افراد شود. در ایران نهادهای حکومتی داریم که وظیفه نظارت بر انتخابات را برعهده دارند.

روزنامه وقایع اتفاقیه آورده است: حرف‌هایم را طوری منعکس کنید که منظورم درست منتقل شود؛ رسانه باید آینه باشد، فارغ از دیدگاه سیاسی‌تان! حجت‌الاسلام و‌المسلمین ذوالنور، مشاور عالی نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران این جمله را می‌گوید. انتخابات خبرگان که ثبت‌نام‌ آن شروع شده است، موضوع گفت‌وگوی ماست.

ذوالنور در پاسخ به پرسشی درباره دلیل حساسیت امسال خبرگان می‌گوید: ممکن است جریاناتی پشت سر یک کاندیدای خبرگان باشد و او را به طرف حضور هدایت کند. در اینجا ممکن است آنتن‌های سیاسیونی که دارای قدرت تحلیل هستند، حساس‌تر شوند و خود‌به‌خود حاشیه‌سازی‌های بیشتری را شاهد خواهیم بود.

مشروح گفت‌وگوی «وقایع اتفاقیه» با ذوالنور را بخوانید:

- چرا در اظهارنظر برخی فعالان سیاسی، امسال برخلاف دوره‌های گذشته بر این نکته تأکید می‌شود که انتخابات خبرگان امسال مهم است؟ دلیل این حساسیت چیست؟ مگر مجلس خبرگان چه می‌کند؟

واقعیت این است که خبرگان رهبری مانند ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی، گستره‌ کارهای اجرایی و عملی زیادی ندارد.

- این جمله که گفتید فعالیت‌های مجلس خبرگان گستره زیادی ندارد، به چه معناست؟

به‌دلیل اینکه خبرگان رهبری، همان‌طور که از نامش مشخص است، تجمع و تشکلی از خبرگان، فرهیختگان و کارشناسانی که به چند چیز علم، اشراف و اطلاعات دارند: 1- باید نظام اسلامی را بشناسند 2- اسلام‌شناس باشند 3- جایگاه رهبر، رهبری و زمامدار اسلامی را بشناسد 4- کسانی که دارای شرایط رهبری هستند و علما و شخصیت‌های حوزوی را بشناسند 5- معیار‌ها و ملاک‌ها را که قانون اساسی ما و دین ما راجع‌به انتخاب رهبری تعیین کرده است، بشناسند و تمام این موارد در نهایت موجب خواهد شد که نمایندگان مجلس خبرگان رهبری بتوانند در هنگام نیاز که لازم است، رهبری تعیین، کشف و شناخته شود، اقدام به انتخاب رهبر کنند. بی‌گمان کار مجلس خبرگان رهبری در زمانی بروز و ظهور پیدا می‌کند که کشور در موقعیت خطیری قرار می‌گیرد؛ پس کار خبرگان مانند مجلس شورای اسلامی نیست که هر روز جلسه برگزار کند و مانند دولت نیست که هر روز جلسه داشته باشد، بلکه در یک مقطع خاصی رسالت خودش را به انجام می‌رساند. چون رهبری بالاترین جایگاه را در نظام ما دارد و طبیعتا انتخابات خبرگان رهبری هم جایگاه ویژه‌ای دارد.

- سؤال من این است چرا انتخابات خبرگان امسال با حاشیه‌های رسانه‌ای همراه شده است؟

همراه‌شدن انتخابات خبرگان با انتخابات مجلس، موجب شده است تا حضور گروه‌های سیاسی در معرفی نامزدهای خبرگان پررنگ‌تر شود.

- مگر مجلس خبرگان جناحی است که گروه‌های سیاسی قرار است همراه با آن فعالیت کنند؟

جناح‌ها و گروه‌های سیاسی می‌توانند در اعمال‌نظر خودشان در انتخابات خبرگان رهبری تأثیر‌گذار باشند.

- یعنی چه؟

در دوران حضرت امام‌(ره)، مرحوم منتظری از جانشینی رهبر عزل شدند و تمام مسئولان نظام به تبعیت از حضرت امام‌(ره) در مقابل مرحوم منتظری قرار گرفتند، ولی به‌تدریج از ارتحال حضرت امام(ره) که دور شدیم، جریاناتی از میان اصلاح‌طلبان به طرف مرحوم منتظری گرایش پیدا کردند. اگر در سال‌های بعد کسانی که طرفدار آقای منتظری بودند، تعدادشان در مجلس خبرگان بیشتر می‌شد، طبیعتاً ممکن بود در تعیین رهبری یک خط جدیدی به وجود ‌آید؛ بنابراین مجلس خبرگان جایگاه بسیار مهمی است که تمام گروه‌های سیاسی به آن چشم دارند. امسال احساس شور و شعف بیشتری دیده می‌شود با توجه به اینکه دو انتخابات همزمان داریم. در هر محفلی که بحث انتخابات است، طبعاً درباره انتخابات مجلس خبرگان رهبری هم بحث می‌شود.

در این دوره از انتخابات، جناح‌های سیاسی تلاش می‌کنند فرد موردنظر خود را به عنوان گزینه مطلوب بر کرسی‌های مجلس خبرگان بنشانند؛ به‌معنای دیگر، می‌خواهند از فضا و هیجان ایجاد‌شده به‌واسطه انتخابات مجلس بهره گرفته و نان خود را در انتخابات خبرگان به تنور بزنند. بنابراین بستر شور و هیجان بیشتری با تجمیع دو انتخابات فراهم آمده است.

- فکر نمی‌کنید، حضور سید‌حسن خمینی به عنوان یک چهره جوان و منتسب به بیت حضرت امام‌(ره) و پرطرفدار، باعث شور و هیجان بیشتری در میان گروه‌های سیاسی شده است؟

به‌هرحال همه آنهایی که ادعا می‌کنند واجد شرایط هستند، می‌توانند در انتخابات شرکت کنند. طبیعی است که به‌واسطه شخصیت‌ها و حساسیت‌هایی که اطراف شخصیت‌هاست، سروصدای ورود یک نامزد، متفاوت می‌شود. حال ممکن است فردی که کاندیدای این انتخابات می‌شود دارای چند‌ ویژگی مثبت یا منفی باشد که باعث جلب توجه دیگران شود یا ممکن است یک جریاناتی پشت‌سر کاندیدای خبرگان باشد و او را به سمت حضور هدایت کند. در اینجا ممکن است آنتن‌های سیاسیونی که دارای قدرت تحلیل هستند، حساس‌تر شوند و خود‌به‌خود حاشیه‌سازی‌های بیشتری را شاهد خواهیم بود.

- چرا معتقدید حضور سید‌حسن خمینی موجب حساسیت فعالان سیاسی شده است؟

هر کسی می‌تواند اعلام نامزدی کند؛ کسی نمی‌تواند مانع حضور افراد در انتخابات شود. ما به‌هرحال در نظام جمهوری اسلامی ایران نهادهای حکومتی داریم که وظیفه نظارت بر انتخابات را برعهده دارند؛ بنابراین هیچ‌چیزی در نظام ما بن‌بست ایجاد نمی‌کند و هر مسیری طبیعتاً شفاف و روشن است و وظیفه قانونی دستگاه‌های مختلف هم مشخص است. حال ممکن است هرکسی در انتخابات حضور پیدا کند.

این شورای نگهبان است که باید احراز صلاحیت افراد را داشته باشد و باید دانست شورای نگهبان هم کسی را رد صلاحیت نمی‌کند؛ طبق قانون احراز صلاحیت کاندیدا‌ها جزو وظایف شورای نگهبان است؛ بنابراین ممکن است از نظر علمی و از نظر صلاحیت‌های دیگر صلاحیت‌های کسی تأیید شود یا خیر؛ بنابراین حرف آخر را شورای نگهبان می‌زند.

- آیت‌الله مؤمن چند روز پیش گفته بودند شورای نگهبان در این دوره محکم‌کاری می‌کند. می‌دانید این محکم‌کاری به چه معناست؟

توضیح دقیق این موضوع را باید از آیت‌الله مؤمن پرسید. ایشان از قدیمی‌ترین فقهای شورای نگهبان است و فردی هم است که مطلقاً گرایش‌های جناحی و سیاسی ندارد؛ بنابراین علمیت، سوابق انقلابی و صلاحیت ایشان کاملا اثبات شده است. شاید فرمایش ایشان ناظر بر دو جهت باشد؛ یکی احراز صلاحیت علمی کاندیداهاست که امسال بنای محکمی درباره این قضیه فراهم شده است و به‌صورت جدی از سوی شورای نگهبان پیگیری می‌شود. بعضی از شخصیت‌های علمی هستند که حضور و امتحان‌دادن برایشان سخت است و حتی بعضی گروه‌های سیاسی بسیج شدند تا شورای نگهبان را از گرفتن امتحان، از برخی افراد منصرف کنند، ولی شورای نگهبان یک قاعده کلی گذاشت و از همان ابتدا اعلام کرد همه باید امتحان بدهند و کسی معاف از امتحان نیست.

اگر نسبت به یک نفر اغماض شود، طبعاً بقیه هم حق دارند انتظار داشته باشند چنین رویکردی در موردشان اجرا شود. از سوی دیگر، با توجه به اخبار و اطلاعاتی که ما داریم، ظاهراً برخی گروه‌های سیاسی به‌دنبال افراد مسأله‌داری بودند که با فتنه در ارتباط بودند. شورای نگهبان خط قرمزهایی در این زمینه مشخص کرده است که محکم پای آن خواهد ایستاد.

- شورای نگهبان از کجا تشخیص می‌دهد که کسی همراه فتنه هست یا نیست؟

اگر افرادی با اصحاب و همراهان فتنه سال 88 در ارتباط بودند، نباید در جایگاه‌های حساس قرار بگیرند.

- مگر کسی قرار است از سَمت کسانی‌ که در حوادث 88 حضور داشتند، کاندیدای مجلس خبرگان شود؟ این نزدیک‌بودن افراد به جریانات سال 88 چطور می‌خواهد اثبات شود؟

شاید افرادی با آن برند در انتخابات خبرگان کاندیدا نشوند، ولی برخی جریانات سیاسی در این دو سال فعال بوده‌اند و آدم‌هایی را در فهرست دارند که در حوادث 88، افراد مارک‌دار محسوب می‌شدند و ظاهراً آنها می‌خواهند در انتخابات حضور پیدا کنند؛ تلقی من این است که شورای نگهبان خواسته به آنها هشدار بدهد. به‌هرحال افراد نزدیک به برخی جریانات سیاسی توقع و امیدی نداشته باشند که از سوی شورای نگهبان تأیید صلاحیت شوند.

- ممکن است این تلقی ایجاد شود که منظور در عدم احراز صلاحیت اصلاح‌طلبان هستند. منظور شما دقیقاً چیست؟

ما طیف‌های گوناگون سیاسی و حزبی با عناوین مختلف در کشور داریم و من فکر نمی‌کنم عنوان اصلاح‌طلب‌بودن در معیار‌های شورای نگهبان ملاک رد صلاحیت افراد باشد و همچنین این نکته را هم باید در نظر داشت که عنوان اصولگرا‌ بودن ملاک تأیید صلاحیت افراد نیست، بلکه اینجا ما خط قرمز فتنه را داریم و دیگر اصل مهم رفتار افراد است. عنوان اصلاح‌طلب ملاک رد صلاحیت افراد نیست. ممکن است عملکردی که منجربه رد صلاحیت افراد شود، در رفتار فرد وجود نداشته باشد؛ بنابراین من فکر نمی‌کنم شورای محترم نگهبان فعالان سیاسی را به خاطر اصولگرا یا اصلاح‌طلب‌ بودن رد صلاحیت یا تأیید کند. برخی اظهار نظرهای فعالان سیاسی دراین‌باره شخصی‌ است./۲۷آذر۱۳۹۴-ایسنا 

مدیریت وبلاگ-پیراسته فر:نمیدانیم چراعده ای ازآمدن یک نفراز"بیت امام خمینی"اینقدربرآشفته شدند وهی میخواهندبا تهمت اورابایکوت کنند(که چرابافلان آدم منحرف وفتنه گر سلام وعلیک داری ،به فلانی که درمظان اتهام است،آمدوشدداری و..)بایدبدانندایشان نوه همان امامی هستند که بابنی صدر ونهضت آزادی ،انجمن حجتیه و..گروههای چپ وراست کارکرد،اجازه داد درمسئولیتها باشند وحتی حمایتشان کرد

حالا متوجه می شویم که بعدازرحلت رسول الله ،آن اتفاقات چیست، وهدف ازتشکیل شورای های مختلف چه بوده واینکه "اکابر"احساس تکلیف کردندبرای جامعه اسلامی ،که کی هاباشند وکی ها نباشند!واینکه چرا"علی"رتبه چهارم راکسب کرد!

منبع اصلی مطلب : خانه مشاور
برچسب ها : خبرگان ,شورای ,انتخابات ,نگهبان ,اجتهاد ,مجلس ,شورای نگهبان ,مجلس خبرگان ,اجازه اجتهاد ,انتخابات خبرگان ,خبرگان رهبری ,مجلس خبرگان رهبری ,داشتن
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : مجوز"اجتهاد"صادرمی کنند،بعدمی گویندبه گواهی مااعتنانکنید!